Blaty z betonu architektonicznego. Gdzie się sprawdzają?
Estetyczne własności betonu architektonicznego decydują o tym, że jest to materiał adresowany do wnętrz nowoczesnych i industrialnych. Doskonale komponuje się takimi elementami jak wielkopowierzchniowe przeszklenia oraz konstrukcje metalowe. Wszystko to wskazuje, że będzie również odpowiedni do stworzenia kuchni o takim charakterze. Kojarzy się z budownictwem skandynawskich, ale też rozwiązaniami charakterystycznymi dla nowoczesnych instytucji kultury.
Idealny ze względu na swoją trwałość
Beton charakteryzuje się trwałością oraz wytrzymałością, z którą nie mogą konkurować drewno czy lakierowane fronty z tworzyw sztucznych. Może być również alternatywą dla naturalnego kamienia, od którego jest o wiele lżejszy i lepiej tłumi dźwięki upadających naczyń oraz sztućców. Nie trzeba w takich sytuacjach martwić się jego stanem, ponieważ jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na swoją trwałość, beton może być także wykorzystywany w gastronomii, ponieważ blaty tam wykorzystywane poddawane są znacznie większej eksploatacji.
Estetyka betonu architektonicznego
Materiał ten zachwyca naturalną fakturą i delikatnymi przebarwieniami. Jest dostępny w wielu odcieniach szarości, przez co będzie doskonały do wnętrz loftowych i może doskonale współgrać z czernią, srebrem, bielą oraz pastelami. Proces powstawania betonowych bloków pozwala na stworzenie różnorodnych kształtów, również bardziej zaoblonych. Blat z betonu architektonicznego będzie interesująco prezentować się w warsztatach pracy twórczej, które często narażone są na obecność agresywnych substancji oraz narzędzi mogących powodować uszkodzenia w konstrukcjach wykonanych z innych materiałów.
Ochrona betonu poprzez impregnację
Beton architektoniczny przeznaczony do wykonania blatów podlega dokładnemu szlifowaniu oraz polerowaniu. Często jest także lakierowany, aby dodatkowo nadać mu połysk, ale też ograniczyć wpływ wilgoci. Materiał ten może służyć także do stworzenia zlewu lub umywalki zintegrowanej z konstrukcją blatu albo zabudowy do kuchenki, przez co tchnie do wnętrza jeszcze więcej nowoczesności oraz charakteru.