Beton architektoniczny. Nietypowe wykorzystanie
Istnieją różne rodzaje betonu. Jednym z nich jest beton architektoniczny, który wykorzystuje się w szczególnym celu. Jego zastosowanie polega bowiem na tworzeniu eksponowanych elementów konstrukcji. Mówiąc prościej, z betonu architektonicznego konstruuje się te części budynku, które nie będą już niczym przykryte.
Z tego powodu materiał ten doskonale nadaje się na to, aby stanowić element wystroju wnętrz. Jego niezwykle estetyczny charakter sprawia, że produkuje się z niego panele ścienne, blaty czy nawet zlewy. Beton architektoniczny sprawdza się zwłaszcza w industrialnych wnętrzach, jednak jego zastosowanie nie ogranicza się jedynie do tego typu przestrzeni. Można robić z niego użytek również w inny, mniej lub bardziej nietypowy sposób.
Na obecności betonu architektonicznego niewątpliwie skorzystają wnętrza urządzone w minimalistycznym stylu. Surowy charakter materiału, jakim jest beton, świetnie podkreśla prostotę przestrzeni, które są zorganizowane właśnie w taki sposób. Architektoniczna odmiana betonu nada się zarówno do budynków użyteczności publicznej, jak i do prywatnych posesji.
Różnorodność obiektów
Nietypowe wykorzystanie betonu architektonicznego jest uwarunkowane przede wszystkim przez jego plastyczność. Powoduje ona, że na etapie produkcji z materiału tego da się kształtować rozmaite obiekty. I to nie tylko takie, które mogą stanowić elementy konstrukcji, ale także takie, które są w stanie być częścią wyposażenia budynku, a nawet stać na zewnątrz. Ta ostatnia opcja jest związana z tym, iż z betonu architektonicznego da się formować elementy małej architektury. Chodzi tu o takie obiekty jak stoliki czy ławki, które mogą znaleźć się zarówno w prywatnym ogrodzie, jak i w publicznym parku.
Zdecydowanie więcej opcji stwarza jednak stosowanie betonu architektonicznego do produkowania elementów, które mogą stanowić wyposażenie wnętrz. Przykłady takich obiektów to chociażby półki, parapety czy obramowania okienne. Świetnym sposobem na wykorzystanie betonu architektonicznego jest również konstruowanie z niego schodów. To naprawdę godna rozważenia alternatywa dla drewna, które zazwyczaj widzi się w tej roli.